Sommaren på ARK

Nu är sommaren här!

Vi är glada att du vill dela den med oss på Avesta ridklubb. Oavsett om du är medlem i vår förening eller inte så kan du vara med på våra sommaraktiviteter även ridläger. Men vi har också annat skoj. 

Tänk på att ha för ridning anpassade kläder på dig när du ska vara i stallet och att du alltid bär hjälm om du är under 18 år. Var även noga med att du har rena skor och kläder om du rider i något annat stall så att vi inte smittar varandras hästar. Du som deltagare är alltid försäkrad när du befinner dig på vår anläggning. 

Våra aktiviteter

Prova-på läger

Dag: torsdag 20 juni

Tid: klockan 9.00-15.00

Pris: 450 kronor

Boka plats genom att skicka ett mail till avesta.rk@telia.com Skriv namnet på den som vill rida, ålder, längd och om du ridit förut. Vi vill ha dina kontaktuppgifter som vårdnadshavare så vi enkelt kan komma i kontakt med dig. Meddela även om den ridande har olika matpreferenser eller allergier. För barn, 6-18 år, som vill börja rida eller som har ridit litegrann. Man behöver inte kunna rida för att vara med. Dagen består av två ridpass då man sitter till häst. Ett teoripass då vi pratar och visar saker man behöver veta om hästar och ridning. Deltagarna får lunch och fika under dagen.

Du som deltagare behöver inte vara medlem i Avesta ridklubb för att vara med på dagen. Du som ridande täcks av vår försäkring om något skulle hända dig under tiden som du vistas på vår anläggning. Bra att tänka på! Du som ridande ska ha skor med lite klack på. Detta för att foten inte ska glida igenom stigbygeln. Det finns säkerhetsväst och ridhjälmar att låna hos oss. Alla barn under 15 år måste ha hjälm när de vistas i stallet. Om du rider i ett annat stall, tänk då på att ha rena stallkläder och skor så vi inte riskerar att sprida smitta sprids mellan olika stall.

Vid frågor kontakta lägeransvarig:

Isak Näslund

Telefon: 072-557 24 25

Mail: avesta.rk@telia.com

equestrian, horse, competition-4426777.jpg

Tredagars-läger

Datum: 24, 25 och 26 juni

Dagar: Måndag, tisdag och onsdag

Tid: klockan 9.00-15.00

Pris: 2 400 kronor

Boka plats genom att skicka ett mail till avesta.rk@telia.com Skriv namnet på den som vill rida, ålder, längd och om du ridit förut. Vi vill ha dina kontaktuppgifter som vårdnadshavare så vi enkelt kan komma i kontakt med dig. Meddela även om den ridande har olika matpreferenser eller allergier.

Från 6 år och uppåt. Du ska kunna rida och styra hästen själv. Du ska kunna skritta, trava och galoppera. Har du precis börjat lära dig att galoppera kan du också vara med. Lägret är tre dagar. Deltagarna får lunch och fika under lägerdagen. Varje dag består av ett till två ridpass och ett teoripass, samt en massa härligt häng med hästar och andra lägerdeltagare.

Du som deltagare behöver inte vara medlem i Avesta ridklubb för att vara med på lägret. Du som ridande täcks av vår försäkring om något skulle hända dig under tiden som du vistas på vår anläggning.

Bra att tänka på! Du som ridande ska ha skor med lite klack på. Detta för att foten inte ska glida igenom stigbygeln. Det finns säkerhetsväst och ridhjälmar att låna hos oss. Alla barn under 15 år måste ha hjälm när de vistas i stallet. Om du rider i ett annat stall, tänk då på att ha rena stallkläder och skor så vi inte riskerar att sprida smitta sprids mellan olika stall.

Vid frågor kontakta lägeransvarig:

Isak Näslund

Telefon: 072-557 24 25

Mail: avesta.rk@telia.com

horse, horse stable, animal-2196654.jpg

Tvådagars-läger

Datum: 27 och 28 juni

Dagar: torsdag och fredag

Tid: klockan 9.00-15.00

Pris: 1 600 kronor

Boka plats genom att skicka ett mail till avesta.rk@telia.com Skriv namnet på den som vill rida, ålder, längd och om du ridit förut. Vi vill ha dina kontaktuppgifter som vårdnadshavare så vi enkelt kan komma i kontakt med dig. Meddela även om den ridande har olika matpreferenser eller allergier.

Från 6 år och uppåt. Du ska kunna rida och styra hästen själv. Du ska kunna skritta och trava. Lägret är två dagar. Deltagarna får lunch och fika under lägerdagen. Varje dag består av ett till två ridpass och ett teoripass, samt en massa härligt häng med hästar och andra lägerdeltagare.

Du som deltagare behöver inte vara medlem i Avesta ridklubb för att vara med på lägret. Du som ridande täcks av vår försäkring om något skulle hända dig under tiden som du vistas på vår anläggning.

Bra att tänka på! Du som ridande ska ha skor med lite klack på. Detta för att foten inte ska glida igenom stigbygeln. Det finns säkerhetsväst och ridhjälmar att låna hos oss. Alla barn under 15 år måste ha hjälm när de vistas i stallet. Om du rider i ett annat stall, tänk då på att ha rena stallkläder och skor så vi inte riskerar att sprida smitta sprids mellan olika stall.

Vid frågor kontakta lägeransvarig:

Isak Näslund

Telefon: 072-557 24 25

Mail: avesta.rk@telia.com

Rulla till toppen