horses-gbd9753419_1920

Söker du stallplats?

Har du en D-ponny eller stor häst som kan ingå i vår verksamhet?

Nu välkomnar vi nya hyresgäster i vårt ridskolestall på Avesta ridklubb, framförallt en D-ponny eller stor häst. För att vara uppstallad i ridskolestallet ska din häst medverka ett antal lektioner / vecka. Ridläraren är noga med att hästen är med på lektioner där häst och ryttare på ett säkert sätt kan medverka samt bedömer vilka lektioner och vilka elever som skall rida hästen. Dialog om detta görs med ägaren.

För att vara uppstallad hos oss behöver du lösa medlemskap för vår klubb. Som medlem och hyresgäst förväntas du även bidra aktivt till att hålla vår anläggning fin genom löpande underhåll och deltagande vid gemensamma arbetsdagar. Klubben erbjuder ett brett utbud av träningsmöjligheter inom dressyr, hoppning och WE. Under åren anordnas även tävlingar, öppna banor och Pay & Jump/Ride.

Vi erbjuder:

– boxplats i ridskolestall där din häst ingår i verksamheten (efter individuell överenskommelse).

– hagplats

– plats i uppvärmd sadelkammare.

– in, utsläpp och fodringar.

– Skötsel av din häst de dagar den medverkar i verksamheten

-tillgång till klubbens ridhus och ridbanor vid lediga tider (bokas via bokningssida).

-tillgång till klubbens klubblokal, kök etc.

-träningsmöjligheter i både dressyr, hopp och WE.

 

Hyra 2000 kr/månad.
Strö och grovfoder kan köpas av ridklubben.

Kontakt oss

Mejla ditt intresse och kontaktuppgifter till avesta.rk@telia.com

Följ oss
Rulla till toppen